Magyar Élet magazin, a kanadai magyarok lapja

Kövess minket!

Az észak-amerikai magyar diaszpóra kupája

Bemutatjuk a diaszpóra legnagyobb magyar sporteseményét, az Árpád Kupát és annak történetét.

Az Árpád Kupa több mint egy egyszerű sportesemény. A világ legnépszerűbb sportjának, a labdarúgásnak különös összetartó ereje van, amelyet ezzel a kupával is ápolni és megtartani igyekeznek a diaszpórában. Az elmúlt több mint negyed században az észak-amerikai diaszpóra egyik legrangosabb találkozójává és közösségi eseményévé vált ebből az egyszerűnek induló sporteseményből. Manapság nemcsak komoly szervezés előzi meg, hanem egyenesen a magyar közösségek pályázat formájában harcolnak a szervezési jogért. Igazi presztízsé vált az elmúlt évek során a rendezés joga, így a házigazda magyar közösségek szép lassan több és több lehetőséget hoztak ki ezekből a sporttalálkozókból. Az elmúlt években a diaszpóra magyar amatőr öregfiúk csapatai mellett még olyan anyaországi csapatok is meghívást kaptak, mint az MTK, Szekszárd vagy Eger öregfiúk csapatai.

A 23. Árpád Kupát tavaly augusztusban Clevelandban rendezték. A tornán nyolc csapat versenyzett a kupáért, melyet végül a San Francisco Hungarians csapata vihetett haza. A nagy sikerű szervezés egyik kulcsfigurája Csibi Lóránd volt, aki 18 éve él kint Amerikában. Hét évig ő vezette és szerkesztette az észak-amerikai diaszpóra egyetlen három órás magyar nyelvű rádiójának, a Bocskai Rádiónak az adásait hétről hétre, önkéntesen, ezáltal is a clevelandi magyarság egyik jól ismert alakja.

A Sporthatároknélkül.hu felvette a kapcsolatot Csibi Lóránddal, akivel az Árpád Kupa múltjáról és jelenéről, illetve annak jelentőségéről az amerikai diaszpóra életében beszélgettünk.

Hogyan indult 23 éve ez a rangos torna? Már az első pillanattól a mai formája volt a célja?

A 23. Árpád Kupát szerveztük meg a tavaly Clevelandban, de tudni kell, hogy már több mint 23 alkalommal került megrendezésre. Az első tornát 26-27 éve játszották Las Vegasban, akkor még teljesen más céllal és körülmények közt. A torna alapítói két magyar jó barát, Berényi György Las Vegasból és Hauer Gyula Los Angelesből. Berényi György ismert a Las Vegas-i artisták közül néhányat, akik közt voltak magyarok is, és akik szerették a labdarúgást. Így ott azon a helyen megalakult egy amatőr magyar focicsapat. Berényi ezek után kitalálta, milyen jó lenne találni még egy csapatot, akivel játszhatnának, így Hauer Gyula Los Angelesben is alapított egyet a helyi magyarokból. Igazából itt került sor első alkalommal egy Kupára és ez olyan jól sikerült, hogy a los angelesi Kántó Mihály is csatlakozott a szervezéshez, és elhatározták, hogy kiterjesztik az akkor még Magyar Kupa néven megalapított futball alkalmat a diaszpórára. Első körben felvették a kapcsolatot a kanadai Edmontonnal és Vancouverrel, akik meghívást kaptak már a második alkalommal szervezett tornára. Az első rendezések még teljesen amatőr módon zajlottak, igazából a harmadik, negyedik alkalom után öltött komolyabb keretet, addig csak tapogatózás volt. Már nem biztos, hogy a negyedik vagy ötödik alkalomtól nevezhetjük Árpád Kupának az eseményt, de ettől függően valójában 26 vagy 27 alkalommal került megrendezésre a torna. Mindenesetre Kántó Mihály elmondása szerint az első hivatalos Árpád Kupát szervezett keretek között 1997-ben szervezték meg Las Vegasban, rendes tornaként, magyar szokás szerint bográcsfőzéssel a végén. Azelőtt még nem voltak belépődíjak, rendes pályák vagy komolyabb szervezés sem, a csapatok egyszerűen csak jöttek és játszottak egymással. Idővel Kántó Mihály, mint az egyik társ ötletgazda vette át Berényi Gyuri bácsitól a Torna szervezését, mivel Gyuri bácsi megbetegedett és nem volt képes folytatni. Innentől kezdve lettek bírók, nevezési díj, komoly pályák, és a torna két napossá vált, illetve a 4-6 csapatból 8 lett. Szintén Mihály elmondása szerint volt egy olyan Árpád Kupa, amelyen 12 csapat volt jelen, de nem sült el jól. Hiába volt jó a szervezés, a torna utáni gálavacsorán nem jelent meg csak 4-5 csapat, és így az emiatt keletkezett plusz költségek miatt nem erőltették utána a nagyobb kiterjesztését a kupának.

Húsz éven át Las Vegas adott otthont az eseménynek, és általában Edmonton, Vancouver, San Francisco, Cleveland, Los Angeles és Las Vegas vett részt a tornákon. Olyan is volt, hogy nem mindenki tudott tiszta magyar csapattal megjelenni, de a magyar vonal mégis megmaradt, kötelező volt többségben magyaroknak lenni a pályán. Volt foci, bográcsozás, éneklés, sőt még olyan is volt, hogy lagzit tartottak az Árpád Kupán. Kálmán László Los angelesi főkonzul szolgálati ideje alatt minden alkalommal részt vett, és ezáltal egy ünnepi kerete is keletkezett az eseménynek, hiszen volt ünnepi beszéd és zászlófelvonás, sőt már komoly népszerűsítés is, de igazi összekovácsolódás viszont még mindig hiányzott. Az összegyűlt közösség nem volt egyben, mivel a legtöbb csapat együtt jött, de külön szállt meg, és nem igazán voltak közös programok. Ezek a vélemények a Kupán résztvevő csapatok vezetőitől származnak. Kántó Mihály 2016-ban, húszévnyi szervezés után bejelentette, hogy nem kívánja vállalni a további szervezést és ekkor jött az új ötlet, hogy alakítsuk át az Árpád Kupát egy Vándorkupává, más-más helyszínen, egymás közösségeit, városait, szokásait helyi szinten is bemutatva és megismerve. A 21. Árpád Kupát első alkalommal Las Vegason kívül San Franciscóban szervezték meg 8 csapattal. Nagyon jól sikerült, sokat köszönhettünk már a népszerűsítésnek a helyi tévé és a helyi közösségek is támogatták, sőt komoly szponzorok is akadtak szép számban. San Franciscóban is, mint már többször az elmúlt években Magyarországról is érkeztek csapatok, Szekszárd csapata mellett Eger és az MTK öregfiúk csapatai.

Ezt követte a 22. Árpád Kupa 2018-ban, Torontóban. Újdonságnak számított mivel első alkalommal került sor Kanadában erre az eseményre. Szintén 8 csapat jelent meg. A díszvendég Szöllősi György volt a Sportújságírók Szövetségének az elnöke, illetve Magyarország futballnagykövete. Szerencsére késő őszi időponthoz képest kifogástalan hétvége volt, nem volt eső, pedig ebben az időszakban nagyon gyakori Torontóban. Itt három magyarországi csapat vett részt, az MTK öregfiúk, az egri illetve a szekszárdi öregfiúk. A tornát a San Francisco Hungarians nyerte egy látványos mérkőzés után.

Így jutunk el a tavalyi 23. Árpád Kupához, melyről az interjú második részében fogunk beszélni. Addig is, melyek az Árpád Kupa szabályai? Minek az alapján dől majd el, hol tartjátok a következő kupát?

Az Árpád Kupa egy amatőr labdarúgó kupa, mely inkább öregfiú tornaként indult, de az utóbbi években elhatároztuk, hogy kiterjesztjük a fiatalokra is, hiszen nagyon fontos hosszú távon, hogy egy ilyen esemény eljusson a fiatalokhoz és közösségekből a fiataljainknak is legyen lehetőségük részt venni és nevelkedjenek bele a szellemiségébe. Fontos elv volt mindig, hogy amatőr játékosok vegyenek részt, de ebben is tettünk közös megegyezés alapján több kivételt, hiszen az elmúlt években olyan egykori focisták tiszteltek meg minket, mint a 11-szeres magyar válogatott Vincze Ottó, a 49-szeres magyar válogatott Lisztes Krisztián, vagy az 59-szeres magyar válogatott Halmai Gábor. Az ő jelenlétük nemcsak emelte a kupák színvonalát, hanem példaként tudtuk bemutatni őket a fiataloknak.
A szabályokról annyit, hogy a torna kezdete előtt tartunk egy sorshúzós vacsorát, ahol a csapatok két-két képviselője átbeszéli a torna szabályait a többiekkel, és sorsot húznak a kupa mérkőzéseiről. Itt szokott szóba kerülni a jövő évi torna is, a csapatok képviselői jelzik, hogy kívánnak-e pályázni a következő torna szervezési jogára. Tavaly Chicago, Los Angeles és Huston kérte a rendezés jogát. Az elképzeléseiket és a szervezés kivitelezésének rövid tervét év végéig küldte el mindenki elektronikus úton a csapatok képviselőinek, akik év elején hoztak döntést.

Örömmel jelenthetem, hogy a 24. Árpád Kupának a rendezési jogát és vele együtt a bizalmat Chicago városa kapta meg.

Szerző: Tőkés Máté

Forrás: sporthataroknelkul.hu